Orman Fakültesinden e-Twinning Projelerine Destek

Fakültemiz Orman Mühendisliği Bölümü Orman Amenajmanı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet DEMİRCİ tarafından “Crazy Bees” isimli e-Twinning projesi kapsamında “Ormanların Sunduğu Ürün ve Hizmetler” konulu bir sunum gerçekleştirilmiştir. Sunumda ilk olarak dünyanın ve ülkemizin orman varlığı, orman-iklim değişikliği, orman-biyolojik çeşitlilik ve orman-çölleşme konuları üzerinde durulmuştur. Daha sonra fitocoğrafik bölgeler itibariyle Türkiye’nin orman ağaçlarının dağılımı anlatılmıştır. Son olarak ormanların sunduğu ürün ve hizmetler, basralı ormanlar ve bal ormanları hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Sunu sonunda öğretmen ve öğrencilerin konu ile ilgili sorularına cevap verilerek etkinlik tamamlanmıştır. 

 

Sunuma “Crazy Bees” isimli e-Twinning projesinin yürütücüleri olan Antalya Ahmet Yesevi İlkokulu öğretmeni Niğmet KAYA ve Konya Gödene Şehit Arif Demir Anaokulu okul müdürü Emine ÇEVİK ile Türkiye’nin değişik illerinden projenin yerli ve Avrupalı yabancı ortağı okullardan öğrenci, öğretmen ve veliler katılım sağlamıştır.

 

Proje sonunda öğrencilere, orman yangınlarının canlılar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekebilme, İklim değişikliğinin canlılar üzerindeki etkilerini fark edebilme, öğrencileri, ailelerini ve öğretmenlerini çevre dostu davranış ve bilinçlendirmeye teşvik edebilme, arıların ekosistemdeki önemini kavrayabilmeleri hedeflenmektedir. 

 

Proje, Ekim ayında başlamış olup Ocak ayı sonunda tamamlanacaktır. Projede 10’u Türk ve 36’sı yabancı olmak üzere toplam 46 ortak okul yer almaktadır.

Menüyü Kapat